Breviář vždy po ruce… a nejen to

Vrátím-li se o nějakých patnáct let zpátky, nemohu nevzpomenout na všudypřítomnou otázku při balení na cesty: „Kam s breviářem?“ O to zajímavější byl týden, v němž se přecházelo z jednoho dílu na druhý a bylo nutné vzít je s sebou oba. Pokud se člověk chtěl připojit k denní modlitbě církve, musel počítat s nějakým tím kilem v zavazadle navíc. Druhou „obětí“ pak bylo – byť nám to přišlo přirozené – nekonečně listovaní či tonutí ve spektru záložek. Nejeden by toto všechno považoval za neodmyslitelnou „romantiku“, a to už ani nemluvím o zastáncích vůně papíru a knihy jako takové. V mnohém s nimi souhlasím. Nyní se však podívejme na vymoženost doby elektronických knih.

Denní modlitba církve – breviář dnes může být díky nejrůznějším zařízením součástí každé příruční tašky či kapsy. Nejde o nic nového, vždyť již první dostupná PDA (začátkem prvního desetiletí) umožnila mít obsah celé Bible kdykoli na dosah. S breviářem to tenkrát bylo trochu složitější. Jde vždy o modlitbu složenou s několika částí, které (pokud nechceme zrovna listovat) je třeba podle určitého pravidla vygenerovat. A to už vůbec nemluvím o tehdejší nedostupnosti českého překladu v elektronické podobě. Tento nedostatek postupem času vyřešilo pár nadšenců. S možností dostupného připojení na internet byl vyřešen i problém se zobrazením vygenerované části liturgie hodin. Kdo pak chtěl text všech částí zpřístupnit off-line, musel se smířit s objemným datovým balíkem v paměti svého zařízení.

Pokud je někdo zvyklý číst a modlit se přímo z obrazovky svého počítače, není nic jednoduššího, než si otevřít stránku www.ebreviar.cz, která se denní modlitbě církve již dlouho věnuje. Malý problém však vznikl, když se chtěl člověk modlit z mobilního telefonu či tabletu. Zvláště Apple strojky s operačním systémem iOS měly svá specifika, s nimiž si nejeden nevěděl úplně rady. Text modlitby se sice dal krásně zobrazit v nativním prohlížeči (Safari), ale smůlu měl ten, kdo by si rád daný text zvětšil. Skvělým řešením zde byl alternativní prohlížeč iCab Mobile, který nabízel celou řadu vylepšení. Pro modlitbu breviáře se dalo přednastavit zvětšení textu, který se pak přirozeně zalamoval. Za všechny další vychytávky (a je jich celá řada) mohu jmenovat plugin pro překlad stránky (Translation by Google), převod zobrazeného textu na elektronickou knihu (Convert to ePub) či možnost pohodlného stažení jakéhokoli souboru do interní složky, z níž je soubor možné kamkoli v zařízení exportovat. Kdo chtěl mít všechny vygenerované texty uloženy v zařízení pro použití bez připojení k internetu, musel také použít aplikaci, která podporuje vnitřní nakládání s html soubory. Takovou (opět široce využitelnou) je například GoodReader, která mimo jiné dokáže uložit, rozbalit stažená data a libovolně s nimi nakládat.

n_084

To vše je ale ještě zjednodušeno, protože od února 2014 existuje i pro iOS aplikace Breviář, která nabízí vše výše popsané „pod jednou střechou“. Je opatřena nejen decentním a do systému zapadajícím designem, ale také veškerým potřebným nastavením. Uživatel si může volit mezi jemným či tučným textem, nastavit druh písma a jeho velikost a zároveň určit, které části modlitby se budou zobrazovat. Texty jednotlivých části dostupné off-line jsou generovány, takže samotná aplikace zabírá jen necelých 8 MB. Za celým počinem, který je navíc nabízen zdarma, stojí autoři webu www.ebreviar.cz a jejich spolupracovníci. Všem patří velký dík.

Pro uživatele systému Android, Windows Phone a jiné platformy existují sesterské aplikace nebo balíčky předgenerovaných textů. Odkazy naleznete také na mateřském webu.

Na závěr nutno říci, že to zdaleka nejsou všechny dostupné možnosti. Kdo zná breviář bratří dominikánů s překlady žalmů od Václava Renče a chce se jej modlit, nalezne jej také v elektronické podobě na webu www.breviar.op.cz.

S dalšími technickými i duchovními zkušenostmi s modlitbou breviáře se můžete rozdělit v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *